تبلیغات
وبسایت فرهنگی شهید عادلخواه - آشنایی با خلبان شهید محمد آبیل
 
نوشته شده توسط : سرباز ولایت
خلبان شهید محمد آبیل
 
شهید محمد آبیل : خلبان هوانیروز (ارتش جمهوری اسلامی ایران)

سومین فرزند خانواده آبیل بود. بیست و پنجم دی ماه 1330 دورة ابتدایی را در روستای «چهکند مود» گذراند و پس از اتمام سال اول متوسطه در دبیرستان شوکتی، برای اخذ دیپلم راهی بیرجند شد و در دبیرستان خزیه- علم سابق- بیرجند مشغول تحصیل شد و در سال 1352 دیپلم ادبی خود را گرفت.
وی به پدر در کارهای کشاورزی کمک می کرد. به مطالعة کتاب به خصوص کتابهای مذهبی و سرگذشتها علاقه داشت.
بعد از اخذ دیپلم در دانشگدة افسری به سال 1353 پذیرفته شد و در رشتة هوانیروز به تحصیل مشغول شد که بعد از طی مراحل مقدماتی و عالی آن در تهران و اصفهان، برای انجام خدمت عازم کرمانشاه شد.
با دختر دایی خود، نصرت چهکندی ازدواج کرد که شروع زندگی آنان مقارن با پیروزی انقلاب اسلامی بود. محمد آبیل تاثیرات بسیار شگرفی از انقلاب اسلامی پذیرفته بود و کاملاً شیفتة خدمت به انقلاب بود و در این راه تلاش می کرد.
اوقات فراغت خود را بیشتر در مسجد پایگاه هوانیروز به خواندن و آموزش نهج البلاغه و سایر کتابهای مذهبی می گذراند.

 
 
همسر وی از دعاها و نماز شبها و عبادتهای محمد به نیکی یاد می کند و آنها را دوست داشتنی می داند .
محمد برای اولین بار در بیست و هشت سالگی عازم جبهه شد. همواره می گفت:«من لباس رزم پوشیده ام و باید بجنگم،مخصوصاً که در راه خدا و دین و انقلاب اسلامی باشد. افتخار بزرگی است که توفیق جهاد یافته ام و حتی اگر خونم ریخته شد و به شهادت رسیدم. جای افتخار است.»
وی به قدری به جبهه و حضور در آنجا علاقه داشت که به همسرش می گفت: « اگر به خاطر شماها نباشد، حاضر نیستم حتی یک لحظه برگردم و به پشت جبهه بیایم.»
بیشترین سفارشهای و صحبتهای ایشان راجع به انقلاب و امام (ره) بود و پایبندی محمد به دین مبین اسلام و عشقهایی که به آن داشت. اخلاص بی ریایی و انجام دادن کارها برای خدا، از خصوصیات اخلاقی وی به شمار می رفت.
آرزوی او خدمت به نظام جمهوری اسلامی و شهادت در راه خدا بود. ایشان بسیار به شهادت عشق ورزید و نسبت به دنیا بی علاقه بود. به قدری برای شهادت عجله داشت که می گفت:« من لایق شهادت نیستم که اگر بودم شهید می شدم.» همواره اطرافیان را به بی علاقگی به دنیا سفارش می کرد. دوست داشت فرزندانش طوری تربیت شوند که ادامه دهنده راهش باشند. محمد سه بار عازم جبهه شد و به مدت چهارده ماه در جبهه ها حضور داشت.
در 19 آبان 136- همزمان با ماه محرم- در جبهة ایلام به اتفاق دو تن از همرزمانش بر اثر شلیک گلوله به هلیکوپترش به شهادت رسید و در گلزار خواجه ربیع مشهد به خاک سپرده شد.
همرزمانش می گویند:« ایشان طی یک عملیات گشت زنی در اطراف ایلام، پس ازاتمام سوخت فرود آمد و پس از چهار ساعت توقف و رسیدن سوخت، دوباره به مقصد ایلام پرواز کرد. دشمن بعثی از کانال ستون پنجم از وجود ایشان در آن منطقه اطلاع یافت و یک فروند «میگ» را برای شکار وی فرستاده که پس از چند دقیقه پرواز مورد شلیک میگ عراقی قرار گرفت و سقوط کرد.
 
""و سلام علیه یوم ولد و یوم یموت و یوم یبعث حیا...""
:: مرتبط با: شهدا ,
:: برچسب‌ها: شهید آبیل , شهدای چهکند , چهکند مود , شهیدعادلخواه چهکند ,
تاریخ انتشار : جمعه 16 دی 1390 | نظرات ()
 
   
****وبسایت فرهنگی شهید عادلخواه**** سامانه پیامکی ما : 10009384836099